44.00 kr
Beskrivning
Bekvämt XD DESIGN munskydd som passar alla ansikten. Lättvikt design i 3 lager; ytterlagret i polyester är behandlat med ViralOff®som avlägsnar 99% av virus på 2 timmar. Mittenlagret har ett laboratorietestat Hyproof® Nanofiber filter. Filtret har en filtreringseffektivitet på 95%. Innerlagret är tillverkat av polyester. Med tre-dimensionell hakstruktur och näsbrygga för att underlätta andningen. Setet inkluderar: 1 återanvändningsbart munskydd som kan tvättas, 5 återanvändningsbara filter, 1 förvaringspouch. Notera att detta inte är en medicinsk mask enligt Regulation EU/2017/745 (kirurgiska masker) och klassas inte heller som personlig skyddsutrustning enligt Regulation EU/2016/425 (filtrerande masker typ FFP2). Registrerad design®
Mer information
| Vikt | 71 g |
|---|---|
| Dimensioner | 13.5 × 2 × 18 cm |
| Colour | grå, blå, marinblå, blå, svart, blå |
| Material | Polyester |
| Compliance | Överensstämmelse med direktiv 2002/61/EC om användning av azofärgämnen, Överensstämmelse med direktiv EN 14184-1 om formaldehyd, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Överensstämmelse med direktiv 2005/84/EC om ftalatinnehåll, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, I överensstämmelse med GBT 32610 – teknisk specifikation av daglig skyddsmask, Bakteriell filtreringseffektivitet ska vara mer än 95% |
| EAN | 8714612120477, 8714612120484, 8714612120491 |
| Packaging | Polybag och individuell box |
| Print technique | Transfer |
| Max print area | 60 x 40 mm |
| Max colors | 6 |
| Dimensions | 13.5 x 2 x 18 cm |












