57.00 kr
Beskrivning
Unisex klass 2-reflexväst med hög synlighet som är utformad för personer med en längd mellan 164 och 198 cm. Västen har gott om plats för stora dekorationer på både fram- och baksidan, vilket gör den idealisk för yrkesbruk där synligheten är av största vikt. Den har en fluorescerande bakgrund i kombination med reflekterande tejp, vilket säkerställer överensstämmelse med standarden EN ISO 20471:2013+A1:2016. Plaggen är dessutom märkta med CE-symbolen för att bekräfta att de följer EU-förordning 2016/425/EU och kategoriseras som personlig skyddsutrustning kategori II. Tillverkad av GRS-certifierad återvunnen PET. Totalt återvunnet innehåll: 67% baserat på total produktvikt. GRS-certifiering säkerställer en helt certifierad leveranskedja för återvunnet material.
Mer information
| Vikt | 127 g |
|---|---|
| Dimensioner | 68 × 134 × 0.1 cm |
| Colour | Gul |
| Material | rPET |
| Compliance | Överensstämmelse med direktiv 2002/61/EC om användning av azofärgämnen, Överensstämmelse med kadmiumdirektivet 91/338/EC, Överensstämmelse med direktiv EN 14184-1 om formaldehyd, Överensstämmelse med USA:s regler om blyhalter, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Överensstämmelse med direktiv om ftalatinnehåll, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Förordning (EU) 2016/425 Personlig skyddsutrustning (PPE) |
| EAN | 8714612155479 |
| Packaging | Polybag och bulk |
| Print technique | Digitalt transfer |
| Max print area | 250 x 200 mm |
| Max colors | 4 |
| Dimensions | 68 x 134 x 0.1 cm |






