21.00 kr
Beskrivning
1,5m/60inch återvunnet plastband i återvunnen plast med returtryckknapp, för fitness och mode. Höljet är tillverkat av RCS-certifierad återvunnen ABS-plast, glasfiber och FSC® 100% bambu. Totalt återvunnet innehåll: 64% baserat på total produktvikt. RCS-certifiering garanterar en helt certifierad leveranskedja för de återvunna materialen. Bandet är 8mm brett och kan dras in med hjälp av en knapp. Levereras i FSC®-mixförpackning.
Mer information
| Vikt | 20.5 g |
|---|---|
| Dimensioner | 1.6 cm |
| Colour | Vit |
| Material | Återvunnen ABS,Glasfiber |
| Compliance | Överensstämmelse med kadmiumdirektivet 91/338/EC, Överensstämmelse med direktiv EN 14184-1 om formaldehyd, Överensstämmelse med USA:s regler om blyhalter, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Överensstämmelse med direktiv 1999/51/EC om PCP-halter, Överensstämmelse med direktiv om ftalatinnehåll, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Certifikat för Recycled Claim Standard |
| EAN | 8714612142660 |
| Packaging | Giftbox |
| Print technique | CO2 gravyr |
| Max print area | 35 x 35 mm |
| Max colors | 1 |
| Dimensions | 1.6 x ø 5.2 cm |






