257.00 kr
Beskrivning
Visste du att 65% av alla kvinnor har råkat ut för någon form av trakasserier? 23% har upplevt sexuell aggressivitet, 20% har blivit förföljda, listan kan göras lång. Förvandla din egen väska till en personlig livvakt med Elle berlocken. Den använder samma alarmfunktion som ryggsäcken. Ett högt alarm ljuder om du trycker två gånger på den första knappen för att skrämma bort förövaren. Om du trycker två gånger på den andra alarmknappen skickar Elle berlocken ett tyst larm via Elle-appen till din anslutna telefon. Upp till 3 personer (förvalda i appen) kommer att motta ditt SOS och exakta position. Registrerad design®
Mer information
| Vikt | 34 g |
|---|---|
| Dimensioner | 5.6 × 4 × 1.8 cm |
| Colour | Svart |
| Material | PC, ABS |
| Compliance | Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Lufttransportcertifikat för flygförsändelser, Överensstämmelse med direktiv UN38.3 om säkerhet vid transport av batterier, Överensstämmelse med SVHC-direktivet 1907/2006/EC, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Säkerhetsdatablad finns, Överensstämmelse med US Federal Communications Commission, Överensstämmelse med direktiv 2011/65/EC om begränsning av användningen av vissa farliga ämnen, Överensstämmelse med direktiv 1999/5/EC om radio- och telekommunikationsutrustningar, Överensstämmelse med batteridirektivet 2006/66EC, Överensstämmelse med direktiv EN62133 om alkaliska batteriers säkerhet |
| EAN | 8714612112366 |
| Packaging | Giftbox |
| Print technique | Tampotryck |
| Max print area | 15 x 30 mm |
| Max colors | 5 |
| Dimensions | 5.6 x 4 x 1.8 cm |






