100.00 kr
Beskrivning
5M måttband tillverkat av RCS (Recycled Claim Standard) certifierad återvunnen ABS. Totalt återvunnet innehåll: 11% baserat på total produktvikt. RCS certifiering säkerställer en helt certifierad leveranskedja av de återvunna materialen. Bambuplattan är tillverkad av 100% FSC bambu. Hölje med lyxig soft touch finish. Med utlösnings/låsknapp. 19mm ensidigt gult band med svart krok i kolstål. Med handledsrem i polyester. Levereras i FSC® mix kraft förpackning.
Mer information
| Vikt | 165 g |
|---|---|
| Dimensioner | 6 × 6.3 × 2.9 cm |
| Colour | Svart, Vit |
| Material | Återvunnen ABS,Stål |
| Compliance | Överensstämmelse med kadmiumdirektivet 91/338/EC, Överensstämmelse med direktiv 2014/32/EU om mätinstrumen, Överensstämmelse med USA:s regler om blyhalter, Överensstämmelse med PAH-halter i REACH och ZEK 01-4-08, Överensstämmelse med direktiv om ftalatinnehåll, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Certifikat för Recycled Claim Standard |
| EAN | 8714612140208, 8714612140338 |
| Packaging | Giftbox |
| Print technique | CO2 gravyr |
| Max print area | 40 x 40 mm |
| Max colors | 1 |
| Dimensions | 6 x 6.3 x 2.9 cm |









