54.00 kr
Beskrivning
Ingen greenwashing, utan fakta om hållbarhet! Produkterna i Impact-kollektionen har ett AWARE™ spårämne. Genom att använda AWARE™ disruptiva fysiska spårämne och blockchain-teknologi kan vi bevisa vårt påstående om att genuint återvunna material använts och att vatten har sparats. Spara vatten och använd genuint återvunna tyger. Med fokus på vatten, 2% av intäkterna för varje såld Impact-produkt kommer att doneras till Water.org. Denna keps har sparat 387 liter vatten. En enkel och bekväm keps som passar alla. Kepsen med 5 paneler har en böjd skärm, broderade öljetter för ventilation och metallspänne. Bomullstwill i 100% återvunna material med AWARE™ spårämne. Materialvikt är 280 g/m2.
Mer information
| Vikt | 66 g |
|---|---|
| Colour | Blå, Grön, Gul, Marinblå, Röd, Svart, Vit |
| Material | Bomull |
| Compliance | Överensstämmelse med direktiv 2005/84/EC om ftalatinnehåll, Fritt från klorparaffiner med medellång eller kort kolkedja, Denna produkt med XD Aware™ bör kontrolleras på äktheten för varje leverans, Överensstämmelse med direktiv EN 14184-1 om formaldehyd, Överensstämmelse med direktiv 2002/61/EC om användning av azofärgämnen |
| EAN | 8714612121542, 8714612121559, 8714612121566, 8714612121573, 8714612121580, 8714612121597, 8714612121603 |
| Packaging | Polybag och bulk |
| Print technique | Brodyr |
| Max print area | 120 x 50 mm |
| Max colors | 10 |
| Dimensions | ø 18.5 cm |
























